TEL.530 616 181
 
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i potrzebujesz fachowców zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty.Tel.530 616 181

Stare czy nowe – piece kaflowe

Jeszcze do niedawna każdy, kto tylko był w stanie, pozbywał się z domu pieca kaflowego. Przede wszystkim wymagały one sporego nakładu pracy podczas codziennego rozpalania, bardzo mocno nagrzewały powietrze, które po niedługim czasie ochładzało się. Poza tym konieczne było umieszczanie pieca w każdym pokoju osobno, aby utrzymać ciepło w mieszkaniu. Grzejniki centralnego ogrzewania były znacznie wygodniejsze.

Dziś o dziwo to się zmienia. Piece kaflowe zostały odkryte na nowo. Główne ich cechy pozostały, a zastosowanie nowych technologii poprawiło znacznie ich wydajność. Do tego możliwość nadania im niemal dowolnego kształtu i piękne obudowy sprawiły, że piece kaflowe stały się upragnionym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz.

A teraz króciutko, co starego a co nowego w dzisiejszych piecach kaflowych. Stare są przede wszystkim zasady ich budowy. Każdy piec od dawien dawna składa się z paleniska, masy kumulacyjnej oraz obudowy. Dziś zmieniły się jedynie nieco materiały i rozwiązania techniczne. O ile jeszcze do niedawna aby dom był ogrzany konieczne było stawianie osobnego pieca w każdym pomieszczeniu, o tyle dziś wystarczy zaledwie jeden na cały dom. Coraz częściej bowiem piece połączone są z centralnym ogrzewaniem. Woda ogrzewana ciepłem płynącym z pieca zostaje rozprowadzona po wszystkich grzejnikach. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Wprowadzono również zmiany w budowie paleniska, które sprawiają, że opał jest bardziej ekonomicznie wykorzystywany.

Nie można również zapomnieć o wyglądzie pieca kaflowego. Nowe możliwości technologiczne w połączeniu ze starymi umiejętnościami rzemieślniczymi pozwalają na tworzenie pieców w coraz bardziej zróżnicowanych kształtach. Misterne, niejednokrotnie tworzone ręcznie kafle pozwalają stworzyć przepiękne uzupełnienie wnętrza. Dziś dzięki ogromnej ilości różnorodnych kafli można mieć w domu zarówno piec w nowoczesnym, minimalistycznym stylu jak i piękne, rzeźbione arcydzieło.

Choć to wydaje się dziwne, to o ile jeszcze kilkanaście lat temu piece kaflowe świadczyły o niezamożności poszczególnych rodzin, dziś jest zupełnie odwrotnie. Na piece kaflowe mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Licznik

Wszystkie259740

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.