TEL.530 616 181
 
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i potrzebujesz fachowców zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty.Tel.530 616 181

Błędy przy prowadzeniu wodnej instalacji wewnętrznej

Montaż wodnej instalacji wewnętrznej wielu majsterkowiczom wydaje się bardzo prosty, w końcu to tylko połączenie kilku rurek, jednakże jak pokazuje ilość popełnianych błędów wcale tak nie jest. Poniżej opiszemy najczęstsze z nich.

Projekt

Aby instalacja wodna dobrze działała musi najpierw powstać jej projekt. Uwzględnia on wiele elementów takich jak przebieg, średnicę, materiał oraz rodzaj rur a także miejsce zamontowania zaworów, wodomierzy, hydroforu lub innych urządzeń w razie potrzeby. Samodzielne wprowadzanie jakichkolwiek zmian może doprowadzić do złego funkcjonowania całej instalacji.

Łączenie elementów instalacji

Jednym z głównych błędów jest łączenie elementów wykonanych z różnych materiałów. Trzeba pamiętać, że każdy materiał, z którego wykonywane są elementy instalacji posiada odrębne właściwości fizyczne i chemiczne. Różnią się między innymi przewodnictwem cieplnym, giętkością, grubością ścianek oraz sposobem łączenia. Również częstym błędem jest łączenie elementów instalacji pochodzących od różnych producentów. Najczęściej różnią się one sposobem mocowania. Decydując się na zakup części instalacji od konkretnego producenta warto zwrócić uwagą na warunki gwarancji. Bywa, że producent nie uznaje reklamacji, jeśli w całej instalacji łączone były elementy innych wytwórców.

Certyfikaty

Kolejną ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie rur oraz innych części instalacji są posiadane certyfikaty. W Polsce systemy rur i kształtek muszą posiadać znak CE, który dopuszcza produkt do sprzedaży oraz atest Państwowego Zakładu Higieny, ponieważ instalacja ma kontakt z wodą pitną.

Łączenie z baterią

Częstym błędem jest również odwrotne podłączenie przewodów doprowadzających wodę do baterii. Standardowo z prawej strony baterii znajduje się kurek z ciepłą wodą natomiast z lewej z zimną. Nieodpowiednie podłączenie wody grozi poparzeniem.

Wąż ogrodowy

Montując instalację wodną w domu wolnostojącym należy pamiętać o możliwości podłączenia węża ogrodowego na zewnętrznej ścianie budynku. Wprawdzie nie jest to konieczny element instalacji, jednakże jego brak daje się wyraźnie we znaki. Nie ma bowiem skąd brać wody do podlewania ogrodu lub umycia samochodu.

Licznik

Wszystkie259893

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.