TEL.530 616 181
 
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i potrzebujesz fachowców zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty.Tel.530 616 181

Na czym polega filtrowanie wody

Pomimo badań prowadzonych w laboratoriach większość Polaków uważa wodę z kranu za niezdatną do bezpośredniego picia. Wprawdzie jest ona zazwyczaj czysta biologicznie, jednakże wysokie, stężenie związków mineralnych powoduje, że jej smak, zapach a niekiedy nawet wygląd zniechęcają do picia. W takim wypadku wykorzystywane są różnego rodzaju filtry. Jak działają?

Żelazo

Aby pozbyć się żelaza z wody należy doprowadzić do jego utlenienia. Do osiągnięcia tego napowietrza się wodę, co prowadzi do powstawania w wodzie tlenków żelaza, czyli powszechnie znanej rdzy. Powstałe tlenki osadzają się na filtrach wypełnionych czystym, bardzo drobnym piaskiem kwarcowym.

Mangan

Do wytrącenia się tego pierwiastka wykorzystywane są filtry wypełnione piaskiem zawierającym tlenki manganu. Tlenki te katalizują reakcję utleniania manganu znajdującego się w wodzie, który sam przechodzi w formę tlenku i pozostaje na filtrze.

Zmiękczanie wody

To nic innego jak usuwanie z wody związków wapnia i magnezu, które na przykład podczas gotowania tworzą osad. Uzyskuje się to przepuszczając wodę przez wymiennik zawierający kationit o odczynie kwaśnym. Urządzenie takie działa na zasadzie naturalnej wymiany jonów – jony magnezu i wapnia wymieniane są na jony sodowe. Sód natomiast nie ma tendencji do osadzania się w postaci kamienia.

Fluor

Ten pierwiastek usuwany jest z wody za pomocą filtrów osmotycznych, które wykorzystują proces odwróconej osmozy. Osmoza to zjawisko polegające na przenikaniu cieczy przez membranę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu. Filtry osmotyczne wykorzystują właściwość cieczy, która polega na dążeniu do wyrównania stężeń po obu stronach membrany – woda z roztworu o niższym stężeniu przepływa do roztworu o wyższym stężeniu, aż do czasu zrównoważenia stężeń. Osmoza ma jednak miejsce jedynie w wypadku roztworów o jednakowym ciśnieniu. Kiedy roztwór bardziej stężony jest pod większym ciśnieniem woda przepływa w odwrotnym kierunku. Mamy wtedy do czynienia z odwróconą osmozą. Właśnie to zjawisko wykorzystywane jest podczas oczyszczania wody z nadmiaru fluoru.

Licznik

Wszystkie259704

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.