TEL.530 616 181
 
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i potrzebujesz fachowców zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty.Tel.530 616 181

Jak oszczędzać wodę?

Według przewidywań naukowców już za kilkadziesiąt lat ludzie będą mieli ogromny problem z niedoborem wody pitnej. Zaleca się zatem oszczędne jej użytkowanie. Jednakże dla wielu z nas brak wody za 50 lat to żaden kłopot. Ostatecznie żyjemy tu i teraz. Zupełnie inaczej wygląda natomiast sprawa jeśli oszczędzanie wody przynosi nam doraźne korzyści – a właśnie tak może być.

Obecnie w sklepach można znaleźć wiele różnego typu urządzeń wyraźnie zmniejszających pobór wody, a tym samym rachunek za jej zużycie. Pojawiają się pralki, które mają program oszczędzania wody, zmywarki zużywające na mycie naczyń zaledwie 10 litrów wody oraz armatura wykorzystująca różnego rodzaju rozwiązania ograniczająca marnowanie wody. Jeśli połączymy to ze zmianą przyzwyczajeń można zatrzymać w kieszeni całkiem przyzwoitą sumkę.

Baterie

Ostatnim hitem stały się baterie na fotokomórkę. Jak do tej pory częściej spotykamy je w miejscach publicznych niż w domach, ale jest to doskonały sposób na oszczędzanie. Dzięki wbudowanej w baterię fotokomórce woda płynie tylko wtedy, gdy pod nią znajdują się ręce. To świetna zabawa dla dzieci, ale przede wszystkim kilka dodatkowych złotówek w kieszeni rodziców. Tyle tylko, że pewnie niewiele osób zdecyduje się na instalację takiego sprzętu. Warto więc skorzystać z innych równie dobrych rozwiązań. Przykładem może być chociażby, coraz popularniej stosowana, bateria z zaworem kulkowym. Jest ona znacznie bardziej oszczędna niż baterie z dwoma kurkami, choćby dlatego, że prostsze jest nastawianie odpowiedniej temperatury wody. Kran z dwoma kurkami wymaga dłuższego czasu, aby ustawić optymalną temperaturę wody.

Prysznic

Drugim sposobem zaoszczędzenia wody w łazience jest wymiana wanny na kabinę prysznicową. Taki zabieg pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu litrów wody podczas jednego mycia. To bardzo dużo można się o tym przekonać zamieniając kąpiel w wannie na szybki prysznic. Już po miesiącu widać różnicę.

Toaleta

W ostatnich latach pojawiła się również super oszczędna toaleta. Rozwiązanie jest dość proste, ale ze względu na swoją innowacyjność, tego typu ceramika jest jeszcze droga. Wykorzystano tutaj połączenie zbiornika na wodę do toalety z odpływem wody z umywalki. Woda wykorzystywana do mycia rąk dostaje się do zbiornika na wodę, a następnie wykorzystywana jest do spłukiwania toalety. W ten sposób kolejne litry wody zostają zaoszczędzone.

Jak widać niewielkie zmiany w armaturze zamontowanej w domu, oraz zmiany przyzwyczajeń związanych z wykorzystywaniem wody pozwalają na spore oszczędności. Patrząc jednostkowo kilkadziesiąt złotych może zostać w naszej kieszeni. Jeśli natomiast spojrzymy globalnie, to tego typu działania podjęte przez miliony osób spowodują, że wody wystarczy na dłużej.

Licznik

Wszystkie252090

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.