TEL.530 616 181
 
Jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicy i potrzebujesz fachowców zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty.Tel.530 616 181

Bezpieczna instalacja gazowa

Gaz ziemny, czyli ten najczęściej stosowany w domowych urządzeniach takich jak kuchenki czy podgrzewacze wody, w połączeniu z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. Aby nastąpiło zagrożenie wybuchem jego stężenie musi wynosić 5-15%. Jeśli dbamy o poprawną eksploatację urządzeń gazowych, prawdopodobieństwo wybuchu jest znikome. Mimo niewielkiego ryzyka należy jednak zachowywać poniżej wymienione środki ostrożności, które uniemożliwią ulatnianie się gazu.


1.    Należy wybierać jedynie urządzenia posiadające odpowiednie atesty – świadectwem bezpieczeństwa dla urządzeń wyprodukowanych przed 01.05.2004 jest oznakowanie literą „B”, natomiast wszystkie urządzenia wyprodukowane po tej dacie powinny mieć certyfikat zgodności europejskiej „CE”.


2.    Montażu powinien dokonywać fachowiec – nie wolno samodzielnie instalować żadnych urządzeń gazowych. Aby montaż przebiegał bezpiecznie należy zlecić to zadanie firmie instalatorskiej, której pracownicy mają odpowiednie uprawnienia.


3.    Ważna jest kontrola i konserwacja instalacji gazowej – wszelkie prace w zakresie instalacji gazowej takie jak konserwacja czy naprawa powinien wykonywać fachowiec. Nigdy nie można żadnych usterek naprawiać na własną rękę.


4.    Wykorzystywanie urządzeń gazowych zgodne z instrukcją – pozwoli na bezpieczne i długotrwałe ich użytkowanie.


5.    Renowacja przewodów gazowych – jeśli instalacja jest stara należy zadbać o jej dobry stan. Obecnie istnieją metody renowacji przewodów bez ich wymiany.


6.    Zawór odcinający dopływ gazu – każdy powinien wiedzieć, gdzie taki zawór się znajduje i jak go w razie konieczności uruchomić.


7.    Kiedy wyczujesz zapach gazu – natychmiast dzwoń po Pogotowie Gazowe. Warto wiedzieć, że do gazu ziemnego dodawana jest substancja zapachowa THT. Dzięki niej można wyczuć nawet najmniejszy wyciek gazu. Kiedy tylko poczujesz tę nieprzyjemną woń skontaktuj się ze specjalistami.


8.    Detektory gazu – to bardzo przydatne urządzenia, w które warto zainwestować zwłaszcza w domach ogrzewanych gazem. Urządzenia te wykrywają nawet minimalne stężenie gazu ziemnego i alarmują mieszkańców.


Należy również pamiętać o okresowym przeglądzie wszystkich urządzeń gazowych. W blokach najczęściej raz do roku pojawia się osoba sprawdzająca szczelność instalacji. Natomiast mieszkając w domku jednorodzinnym o przeglądzie musi pamiętać właściciel. W tym celu należy skontaktować się z firmą posiadającą odpowiednie uprawnienia. Osoba, która zostanie przysłana na kontrolę szczelności instalacji gazowej powinna  legitymować się świadectwem kwalifikacji potwierdzającej uprawnienia G3. Mogą to być uprawnienia D G3 (w zakresie dozoru urządzeń, instalacji i sieci gazowych) lub E G3 (w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych).

Licznik

Wszystkie259701

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.