Bateria do kuchni – na co zwrócić uwagę
Kupując baterię kuchenną warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd. Choć estetyka jest istotna, znacznie ważniejsza powinna być funkcjonalność i trwałość.
Rodzaj przyłącza
Bateria kuchenna może być montowana w blacie lub w zlewozmywaku, aczkolwiek w starszym budownictwie nierzadko zdarza się, że rury przyłącza znajdują się w ścianie. W zależności od tego gdzie i w jaki sposób będzie zamontowana bateria, należy dopasować rodzaj przyłącza.
Jeden czy dwa kurki?
Obecnie szczególną popularnością cieszą się baterie jedno-uchwytowe. Przede wszystkim ułatwiają one ustawienie odpowiedniej temperatury wody oraz pozwalają na znaczne oszczędności w porównaniu z bateriami, które mają dwa kurki.
Wylewki
Kolejny ważny element to wylewka. Powinna być dopasowana do kształtu i rodzaju zlewozmywaka. Może być w kształcie litery C, U, sprężynowa, wyciągana albo składana. Dobrym rozwiązaniem są wlewki wyciągane. Dzięki nim bez problemu można napełnić naczynie stojące obok czy sięgnąć do drugiej komory. Wylewka wysoka to również rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku zlewów dwukomorowych. Wylewka sprężynowa pozwoli łatwo kierować strumień wody w dowolne miejsce zlewu, natomiast w małych kuchniach sprawdzi się wylewka składana, która jest montowana kiedy nad zlewem znajduje się np. okno. Baterie wystarczy docisnąć do blatu i problem rozwiązany.
Materiał
Baterie kuchenne najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub chromu. Mogą być satynowe lub złocone. Niezwykłą popularnością cieszą się ostatnio te malowane metodą proszkową, które swoim wyglądem przypominają granit. W połączeniu z granitowym zlewozmywakiem stanowią dobrany komplet.
Przydatne dodatki
Warto również zwrócić uwagę na baterie, która ma perlator, czyli małe sitko na końcu wylewki. Ten mały dodatek, przez napowietrzenie wody sprawi, że zużyjemy jej nawet o 15% mniej. Bateria może także posiadać termostat, dzięki czemu utrzymamy stałą temperaturę wody podczas mycia.
Wybór baterii zależy w dużej mierze od zasobności portfela. Nie warto jednak kupować najtańszych, gdyż zazwyczaj nie są one zbyt trwałe. Należy też wybierać takie, by ich wygląd cieszył oko i pasował do wnętrza kuchni.